Artykuł sponsorowany

Jak bezpiecznie korzystać z pieców wolnostojących?

Jak bezpiecznie korzystać z pieców wolnostojących?

Wolnostojące źródła ciepła to alternatywna forma ogrzewania, która w ostatnich latach notuje wyraźny wzrost zainteresowania. Popularność wolnostojących kominków, czy pieców typu koza wynika przede wszystkim z ich efektywności grzewczej, stosunkowo niskiej ceny zakupu i montażu, walorów estetycznych, a także wysokiego bezpieczeństwa użytkowania. Sprawdźmy zatem jakie są najważniejsze zasady bezpiecznego eksploatowania pieców wolnostojących?

Montaż pieca i kominka a bezpieczeństwo użytkowania

Bezpieczeństwo to kwestia, która w przypadku każdego rodzaju ogrzewania powinna być priorytetem. Dotyczy to zwłaszcza tych źródeł ciepła, które są zamontowane w części mieszkalnej. Do takich rozwiązań zaliczamy kominki oraz piece wolnostojące. W przypadku tych form ogrzewania szczególną uwagę należy zwrócić na fachowość montażu. Dotyczy to m.in. odpowiedniego wyboru miejsca, w którym urządzenie zostanie zainstalowane, szczelności połączenia kominka lub pieca z przewodem kominowym, a także montażu systemu doprowadzającego powietrze.

Na bezpieczeństwo użytkowania pieców i kominków wolnostojących ma wpływ również jakość ich wykonania. Dlatego warto wybierać produkty posiadające odpowiednie certyfikaty. Urządzenia takie zapewnia firma Kominki Ostrowski w Górze Kalwarii, która specjalizuje się w sprzedaży i montażu różnych rozwiązań grzewczych, począwszy od kominków tradycyjnych, poprzez kominki i piece wolnostojące, a na kominkach ekologicznych kończąc. Oferta obejmuje szeroką gamę tych urządzeń, dlatego klienci mogą dopasować kominek lub piec nie tylko pod względem technicznym, ale także wizualnym, a kwestia estetyki jest równie ważna co wydajność, funkcjonalność i bezpieczeństwo.

Jak bezpiecznie użytkować piece i kominki wolnostojące?

Gdy zakupiony piec lub kominek wolnostojący zostanie już fachowo podłączony, możemy zacząć jego użytkowanie. Trzeba jednak wiedzieć, że podczas eksploatacji tego typu urządzeń należy pamiętać o zachowaniu środków ostrożności, zwłaszcza podczas dokładania drewna do paleniska. Dodatkowo kominki i piece wolnostojące z Piaseczna wymagają regularnej konserwacji. Co prawda nie jest ona zbyt trudna i pracochłonna, bowiem obejmuje systematyczne usuwanie popiołu, z czym każdy sobie poradzi, a także okresową kontrolę przewodu kominowego, którą przeprowadza wykwalifikowany kominiarz.

Aby kominek albo piec wolnostojący był jeszcze bardziej bezpieczny w użytkowaniu, warto zainwestować w specjalną osłonę kominka. Rozwiązanie to stanowi doskonałą ochronę przed przypadkowym kontaktem z najbardziej rozgrzanymi elementami kominka lub pieca, np. szybą zabezpieczającą palenisko.