73 ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

W tym roku Gimnazjum Nr 39 im. Marii Montessori kolejny raz przystąpiło do akcji społeczno- edukacyjnej ,,Żonkile”, inaugurującej obchody 73 rocznicy Powstania
w Getcie Warszawskim, które było pierwszym powstaniem w okupowanej Europie. Organizatorem akcji jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a realizacja projektu możliwa jest dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię
Celem akcji jest przywrócenie pamięci o Powstaniu w Getcie Warszawskim, o bohaterach z 1943 r., którzy stanęli do walki o ludzką godność i którzy są częścią naszej wspólnej historii.
Żonkile związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej. W każdą rocznicę powstania składał on pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie bukiet żółtych kwiatów, często były to właśnie żonkile. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Kwitną w tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica Powstania w Getcie Warszawskim.
Odwołując się do tego wyrazistego symbolu, pragniemy zaangażować się w obchody 73 rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim wykonując samodzielnie żonkile z papieru, a następnie rozdawać je w szkole, w Urzędzie Oświaty a także na ulicach Zabrza zachęcając uczniów, nauczycieli i mieszkańców Zabrza, aby wykonali prosty gest, przypinając wykonany przez nas mały, żółty kwiat do swoich ubrań.. Chcemy, aby pamięć o Powstaniu była jednym z elementów kształtujących tożsamość mieszkańców Zabrza.
Uczniowie- wolontariusze z Gimnazjum Nr 39 im. Marii Montessori zgłoszonymi do akcji wraz z nauczycielem historii- panią Agnieszką Królak będą rozdawać symboliczne żonkile z papieru wraz z ulotkami informacyjnymi o Powstaniu w Getcie Warszawskim dnia 26 kwietnia 2016 roku.

Wróć

Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij "Zgadzam się", aby niniejsza informacja nie pojawiała się lub kliknij "Polityka prywatności", aby dowiedzieć się więcej.
Polityka prywatności Zgadzam się